Na początek warto przedstawić co to właściwie jest ta cała technologi LED – czyli (z ang. light emitting diode) – są to małe a czasem można powiedzieć maleńkie diody, które ostatnimi czasy zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny ponieważ dzisiaj już nie sposób nie natknąć się na oświetlenie led czy to w telefonie czy też telewizorze, domu itd.
Największym minusem – zwykłych żarówek jest ich czas eksploatacji, który jest dość krótki natomiast oświetlenie led opartego na diodach jest znacznie dłuższy nawet do 100 tysięcy godzin a zwykła żarówka posiada żywotność do 10 tys godz różnica jest całkiem zauważalna. Kolejny plus na korzyść LED to nie tracą pobieranej energii zamieniając ja w niepotrzebne ciepło co w żarówkach niestety jest dużą wadą że 70 % swojej Energi którą, pobierają tracą nie na emitowanie światła ale właśnie na wydzielanie ciepła, które nie jest pożądanym efektem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w oświetleniu ledowym cała moc zużywana jest na produkcję światła. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o mocy 50 bądź 100 W emitować będą aż 16 razy więcej światła niż tradycyjne żarówki. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury.
Obsługa i Zastosowanie
Sposób obsługi diod led czy też smd stwarza niemal nieograniczone możliwości wykorzystania dla użytkownika. Mogą one być zasilane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności oraz kolorem światła, dlatego co coraz częściej spotykane w oświetleniach telewizorów, monitorów a od jakiegoś czasu mają je telefony i akcesoria do telefonów ze względu na oszczędność energii. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego też dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od będzie zależeć zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, reklamowym czy też jako dekoracja. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układy możliwe do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie gdzie jest to możliwe – do oświetlenia domów, lokali użytkowych, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych.
Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła praktycznie w całości. Dlatego należy się spodziewać w ciągu najbliższych lat coraz większej ilości urządzeń jak i żarówek opartych na tej oszczędnej technologii.